Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Krnča, okres Topoľčany

Geografia

   V peknom prostredí stredného Ponitria, na úpätí rozsiahleho Tríbečského pohoria v malebnej doline pod Javorovým vrchom, leží ukrytá podhorská obec Krnča. Táto obec je rozložená po oboch brehoch potoka Dršna. Obec Krnča sa nachádza juhovýchodne približne 9 km od mesta Topoľčany. Chotár obce zo severnej strany je ohraničený pretiahnutým chrbátom vrchu Kozlica /498 m/, ďalej pokračuje Dedinským vrchom, Jahodiskami a stúpa na Javorový vrch /731 m/, ktorý oddeľuje chotáre Krnča, Klátová Nová Ves a Zlatno. Východnú hranicu chotára tvorí hlavný hrebeň Tríbečského pohoria – vrchy Stoky, Stáňa /678 m/, Kobylia skala / 711 m/, Grmancov laz a Babovec. Ďalej hranica chotára prechádza poniže Studenej doliny k Uhliskám, k Starému háju a pod Horňanmi prechádza do otvorenej roviny. Dominantou dediny je vrch Tábor /385m/, ktorý uzatvára obzor z juhovýchodnej strany. Ďalšou vyvýšeninou Tríbečského pohoria nad rovinou Ponitria je vrch Hôrka /277m/.
   Odlesnený chotár Krnče na rovine ohraničuje na juhu Hudcova dolina, ďalej pokračuje po Sumennej k Lipke a západnú hranicu chotára tvorí cesta zo Solčian do Bošian. Z Mäkkýšov pokračuje hranica chotára cez Besnácku na Križnice, odtiaľ dolu na Močidlá a potom stúpa smerom k obci Sádok, na Kalváriu a cez Konský dol sa vracia ku Kozlici.
   Obec sa nachádza na rozhraní teplej a mierne klimatickej oblasti. Podnebie v katastri obce Krnča je stredne vlhké. 
   Viac ako polovicu plochy chotára pokrývajú teplomilné listnaté lesy. Najväčšie plochy lesného porastu zaberajú dubiny, hrabiny a vo vyšších polohách bučiny. Z ihličnanov v nižších polohách sa nachádzajú borovicové porasty a vo vyšších polohách smrekové porasty.
   V lesoch katastra obce Krnča sa môžeme stretnúť s jeleňom, diviakom, srncom ako aj s muflónmi a danielmi. Na poliach žije drobná zver ako zajac, bažant, jarabica, prepelica, líška, divá mačka.


 

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať

dnes je: 18.6.2018

meniny má: Vratislav

  • Pondelok1710graphic-icon
  • Utorok2313graphic-icon
  • Streda2715graphic-icon

Za obsah zodpovedá
Ocú Krnča


" target="_blank" class="dps_text_without_image" title="Počasie - Položka bude otvorená v novom okne">Počasie

Počasie

Obraciame sa na občanov, aby sa zapojili do hlasovania a vybrali názov pre náš nový občasník. Prípadne návrhy názvu občasníka môžete posielať na ocukrnca@stonline.sk alebo prostredníctvom facebookovej stánky obce.
 
 
16

 
 
 
108

 
 
 
87

 
 
 
55

 

Maľovaná mapa

Maľovaná mapa - Topoľčany a okolie

Regionálna rozvojová agentúra TOPOĽČIANSKO


5719069

Úvodná stránka