Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Krnča, okres Topoľčany

Geografia

   V peknom prostredí stredného Ponitria, na úpätí rozsiahleho Tríbečského pohoria v malebnej doline pod Javorovým vrchom, leží ukrytá podhorská obec Krnča. Táto obec je rozložená po oboch brehoch potoka Dršna. Obec Krnča sa nachádza juhovýchodne približne 9 km od mesta Topoľčany. Chotár obce zo severnej strany je ohraničený pretiahnutým chrbátom vrchu Kozlica /498 m/, ďalej pokračuje Dedinským vrchom, Jahodiskami a stúpa na Javorový vrch /731 m/, ktorý oddeľuje chotáre Krnča, Klátová Nová Ves a Zlatno. Východnú hranicu chotára tvorí hlavný hrebeň Tríbečského pohoria – vrchy Stoky, Stáňa /678 m/, Kobylia skala / 711 m/, Grmancov laz a Babovec. Ďalej hranica chotára prechádza poniže Studenej doliny k Uhliskám, k Starému háju a pod Horňanmi prechádza do otvorenej roviny. Dominantou dediny je vrch Tábor /385m/, ktorý uzatvára obzor z juhovýchodnej strany. Ďalšou vyvýšeninou Tríbečského pohoria nad rovinou Ponitria je vrch Hôrka /277m/.
   Odlesnený chotár Krnče na rovine ohraničuje na juhu Hudcova dolina, ďalej pokračuje po Sumennej k Lipke a západnú hranicu chotára tvorí cesta zo Solčian do Bošian. Z Mäkkýšov pokračuje hranica chotára cez Besnácku na Križnice, odtiaľ dolu na Močidlá a potom stúpa smerom k obci Sádok, na Kalváriu a cez Konský dol sa vracia ku Kozlici.
   Obec sa nachádza na rozhraní teplej a mierne klimatickej oblasti. Podnebie v katastri obce Krnča je stredne vlhké. 
   Viac ako polovicu plochy chotára pokrývajú teplomilné listnaté lesy. Najväčšie plochy lesného porastu zaberajú dubiny, hrabiny a vo vyšších polohách bučiny. Z ihličnanov v nižších polohách sa nachádzajú borovicové porasty a vo vyšších polohách smrekové porasty.
   V lesoch katastra obce Krnča sa môžeme stretnúť s jeleňom, diviakom, srncom ako aj s muflónmi a danielmi. Na poliach žije drobná zver ako zajac, bažant, jarabica, prepelica, líška, divá mačka.


 

webygroup
Obraciame sa na občanov, aby sa zapojili do hlasovania a vybrali názov pre náš nový občasník. Prípadne návrhy názvu občasníka môžete posielať na ocukrnca@stonline.sk alebo prostredníctvom facebookovej stánky obce.
 
 
24

 
 
 
143

 
 
 
113

 
 
 
64

 

Maľovaná mapa

Maľovaná mapa - Topoľčany a okolie

Regionálna rozvojová agentúra TOPOĽČIANSKO

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Ocú Krnča


8183602

Úvodná stránka