Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Krnča, okres Topoľčany

História obce

    Prvá písomná zmienka o obci Krnča je z roku 1183. Súčasný názov obce vznikol a používa sa od roku 1808 z pôvodného mena KERNULCH. V starej sídelnej oblasti, akou Ponitrie nesporne je, neznamená prvá písomná zmienka rok založenia danej lokality. Dôvodom spísomnenia v období včasného feudalizmu boli iba závažné právne pokonania – najčastejšie darovanie majetku, spory o majetok a majetkové deľby. Vďaka majetkovému sporu medzi ostrihomským arcibiskupom a nitrianskou kapitulou o príjem z cirkevného desiatku z Bošian, Krnče a Práznoviec vieme už v roku 1183 o existencii týchto dedín. Listina pápeža Lucia III. však naznačuje, že spomínané dediny existovali už v polovici 12. storočia. O cirkevnom desiatku z týchto dedín sa totiž konštatuje, že ešte arcibiskup Lukáš, ktorý pôsobil v rokoch 1158 až 1181, ich odňal nitrianskej kapitule. Jeho nástupca Mikuláš sa rozhodol tento príjem kapitule vrátiť a jeho rozhodnutie schválil aj pápež. To bolo teda hlavnou príčinou, že sa spomínané dediny dostali do listiny z roku 1183.
    Krnča patrila v prvej polovici 13. storočia Mikovi /Mikulášovi/ z rodu Diviackovcov. V roku 1246 si Mikovi synovia rozdelili otcovské majetky tak, že najstaršiemu z bratov Blažejovi pripadla polovica Krnče ležiaca na ľavej strane potoka Dršna /Drescyna/ a druhá polovica Krnče zostala v spoločnom užívaní jeho troch mladších bratov. V ďalšom historickom vývoji vlastníkmi boli zemepáni, statkári ako napr. Majthéniovci, Besnákovci, Gosztonyiovci, Albert Filip Krohn, židia Wohlsteinovci, Ordódyovci, Matuschkovci, Knoglerovci, Kittlerovci. Mnohí z nich majú na miestnom cintoríne v Krnči svoje hrobky a pomníky.
    Treba tiež pripomenúť, že v roku 1772 sa v Krnči narodil historik Ján Ribiny, ktorý bol vychovávateľom detí Mateja Bela. Zaoberal sa výskumom cirkevných dejín a vydal 10 teologických a historických prác.


 

Historické fotky z obce

rok 1936

rok 1936
Autor: Ľ. Krošlák

traktor

traktor
Autor: Ľ. Krošlák


 

webygroup
Obraciame sa na občanov, aby sa zapojili do hlasovania a vybrali názov pre náš nový občasník. Prípadne návrhy názvu občasníka môžete posielať na ocukrnca@stonline.sk alebo prostredníctvom facebookovej stánky obce.
 
 
24

 
 
 
143

 
 
 
113

 
 
 
64

 

Maľovaná mapa

Maľovaná mapa - Topoľčany a okolie

Regionálna rozvojová agentúra TOPOĽČIANSKO

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Ocú Krnča


8183630

Úvodná stránka