Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Krnča, okres Topoľčany

Náš kroj

Oblasti nášho malého Slovenska sa od seba líšia nielen svojou polohou a rozlohou, ale aj ľudovými tradíciami - tradičným odevom, zvykmi a nárečím.
Krnčiansky ľudový odev patrí do nitrianskej oblasti. Pôvodne sa náš ľudový odev - kroj - líšil aj podľa náboženstva. V Krnči boli totiž veriaci rímskokatolíckej a evanjelickej a. v. cirkvi. Ľudový odev sa v tomto prípade odlišoval hlavne farbou výšiviek a odlišným tvarom jednotlivých častí kroja, napr. čepca. Okrem konfesnej príslušnosti vplyv na charakter odevu mali aj ďalšie faktory. Napríklad slobodné dievčence nosili bielu kuchynku a nie čiernu, vlasy mali uviazané farebnou stužkou a  nenosili čepiec ako vydaté ženy. Aj krnčiansky ľudový odev prezrádza, že naši predkovia boli veľmi šikovní a  zruční. O tom okrem iného svedčia prekrásne výšivky na rukávcoch, kuchynke či čepci vyšívané farebnými lesklými niťami (bavlnkami).Ako pôvodný materiál pri zhotovovaní odevov prevládalo konopné plátno. Ľudový odev najdlhšie nosili staršie ženy a muži zvyčajne vo sviatok alebo žiaci v ňom vystupovali na obecných oslavách. Dodnes v evanjelickom ľudovom odeve vystupujú aj členovia Folklórnej skupiny Krnčianka, napriek tomu, že po I. svetovej vojne bol kroj postupne vytláčaný konfekciou.
Ženský kroj v starších časoch bol jednoduchší, bez výšiviek, k jeho väčšej ozdobnosti dochádza koncom l9. storočia. Základom pôvodného ženského oblečenia bola dlhá sukňa siahajúca od pliec až pod kolená, ktorá sa volala odolok. Na odolok sa navliekla krátka zdobená vesta (oplecko) a  pri slávnostných príležitostiach aj naberané rukávce. Na odolok sa ďalej obliekala plátená riasená sukňa. V robotný deň ženy nosili zástery (fertuchy).
Ženský ľudový odev koncom l9. a začiatkom 20. storočia pozostával z týchto častí:
biele vyšívané rukávce, lajblík, krajkový krézel, dvojitá krajková stužka pod krézel, farebná stužka do vlasov (u vydatých žien vyšívaný čepiec), spodná široká sukňa biela, vrchná sukňa farebná plisovaná, vpredu rovná, kuchynka biela vyšívaná (u vydatých žien čierna s farebnou výšivkou), farebne vyšívaná stužka okolo pása, čierne čižmy. V zime nosili cez plecia prehodený vlniak. Odev katolíckych žien mal podobné zloženie, ale líšil sa použitým materiálom, strihom či farebnosťou výšivky. Evanjelické ženy mali kroj vyšívaný tmavšími farbami, katolícke zasa pestrejšími (najmä červenou a zlatou ). Aj tvar čepca a jeho vyšívanie bolo rozdielne. Katolícke ženy nosili tzv. rohový čepiec, ktorý bol krásne vyšívaný a prevládala zlatá farba. Taktiež atlasový lajblík mal u nich rozdielny strih i materiál. Na rukávcoch výšivky boli umiestnené na hornej časti ramena. Evanjelické ženy nosili pestrofarebné stuhy okolo pása, tiež vo vlasoch a pod krkom.
Mužský kroj bol vraj v starších časoch ozdobnejší ako ženský. Muži nosili oblečenie ušité z domáceho súkna. Klobúk bol malý, na okraji mal strapky z bavlny. Košeľa z jemnejšieho domáceho plátna mala úzky vyšívaný golier. Na košeli sa nosil krátky kabátec bez rukávov s kostenými gombíkmi. V chladnejšom období sa nosila kabaňa z bieleho súkna, vpredu po celej dĺžke až dolu bola vyšívaná bavlnou z pestrých farieb. Na chrbte bol vyšitý jeden väčší kvet, na rukávoch menší, ktorý siahal až po lakeť. Vrecká na kabani neboli, naznačovala ich iba podšívka. V zimnom období sa nosila aj halena. Bola dlhá, vpredu sa zapínala remeňom, z ktorého viseli 4 remence. Dolu vzadu bola halena rozstrihnutá a po oboch stranách mala vyšité dva kvety. Na chrbte haleny bola „harucha“ oblemovaná „gomfľami“. Nohavice boli jednoduché bez ozdôb. Na nohách sa nosili krpce, na sviatky a v zime čižmy. Muži mali dlhé vlasy, ktoré si splietali do vrkočov. Uvedený mužský kroj sa dodnes nezachoval. Koncom l9. a začiatkom 20. storočia sa jednotlivé časti odevov dopĺňali a vymieňali za iné. Biele nohavice nahradili čierne tzv. rajtky, ktoré boli zakasané do čižiem. Na hlave sa začal nosiť čierny väčší klobúk – širák a na bielej košeli so širokými na bielo vyšívanými rukávmi nosili čiernu vestu, na ktorej boli našité biele gombíky.


 

FS Krnčianka - naše kroje

Naše kroje

Naše kroje
Autor: Ľ.Krošlák

Naše kroje

Naše kroje
Autor: Ľ.Krošlák

Naše kroje

Naše kroje
Autor: Ľ.Krošlák


 
 
Naše kroje

Naše kroje
Autor: Ľ.Krošlák

Naše kroje

Naše kroje
Autor: Ľ.Krošlák

Naše kroje

Naše kroje
Autor: Ľ.Krošlák


 
 
Naše kroje

Naše kroje
Autor: Ľ.Krošlák

Naše kroje

Naše kroje


 

webygroup
Obraciame sa na občanov, aby sa zapojili do hlasovania a vybrali názov pre náš nový občasník. Prípadne návrhy názvu občasníka môžete posielať na ocukrnca@stonline.sk alebo prostredníctvom facebookovej stánky obce.
 
 
24

 
 
 
142

 
 
 
113

 
 
 
64

 

Maľovaná mapa

Maľovaná mapa - Topoľčany a okolie

Regionálna rozvojová agentúra TOPOĽČIANSKO

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
Ocú Krnča


8076409

Úvodná stránka